Foça ’da ki Büyük Eviniz’in kahvaltısına çıkan taptaze ürünler kendi bahçemizden gelmektedir. Peki bu bahçemiz nerede diye merak ediyorsanız, şirin mi şirin Foça’ya bağlı Kozbeyli Köyü ’nde yer almaktadır. Bu köyün Foça’ya uzaklığı yaklaşık 20 km mesafededir. Köy, Rumlardan kalma 700 yıl yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Çam ormanlarının arasında kurulmuş olan köy Rumlar zamanında bağcılık ve şarapçılık konusunda oldukça başarılıymışlar. Eski zamanlarda köyde Rum mahallesi ve Türk mahallesi olmak üzere iki mahalle mevcut imiş. Rumların yaşamış olduğu bölgedeki evlerin çoğu taş evlerdir. Köy çam ağaçlarının içerisinde yer aldığı için tertemiz bir havaya sahiptir. Arnavut kaldırımlı yolları, dibek kahvesi, sıcacık köy insanı, taş evleri ve tabiatı ile son yıllarda gezginlerin uğrak noktalarından olmaya başlamıştır. Köy ziyaretinizde Kozbeyli camisini, Çapkınoğlu Evi ve Meyhanesini, eski evleri, eski taş ocaklarını, Yolmuç kalıntılarını görebilirsiniz. Fula yolunu takip edip, Gencerlik sahilini tepeden izleyebilirsiniz.

Kozbeyli Köyü’nü ön plana çıkaran unsurlardan biri de dibek kahvesidir. Dibek kahvenin yapılma biçimi değil, öğütülme biçimidir. Dibek taşının içine konulan kahve çekirdekleri oldukça ağır bir değnekle ezilir, iyice toz haline geldikten sonra elekten geçirilir ve kahve yapılmak üzere cezvenin içerisine konulur. Kıvamı Türk kahvesi gibi değil, biraz daha yoğun kıvamlı ve kokuludur. Köy halkı ise oldukça sıcak ve misafirperverdir.

Foça ’da ki Büyük Eviniz Otel 1887 Bahçemiz

Bizim bahçemizde işte bu sıcacık ve samimi insanlarının yer aldığı, gösterişten uzakta doğa ile iç içe bir yerdedir. Bu bahçemizde atalık tohumları kullanmaya özen göstermekteyiz. Ürünlerimizde herhangi bir kimyasal kullanmamaktayız. Bahçemizde neler mi var? Salkım domates, pembe domates, salçalık domates, tatlı-acı biber, acur, salatalık, asırlık zeytin ağaçları, meyve ağaçları, semizotu, bamya, dolmalık biber, patlıcan yetiştirdiğimiz ürünler arasında.

Yaz aylarında otelimizde kalıyorsanız eğer, bahçemizin ürünlerinden siz de payınıza düşeni alabilirsiniz. Kokusu, rengi ile fark yaratan ürünlerimiz damağınızda da unutulmaz tatlar bırakacağına eminiz. Vaktiniz olursa Kozbeyli ziyaretiniz esnasında bahçemize uğrayabilir, o gün siz de bahçemizden ürün toplayabilirsiniz.

Bahçe işlerinin tamamı ile babamız ilgilenmektedir. Ekimi, sulaması, toplaması babamız tarafından yapılmaktadır. Yaz aylarında bu ürünleri tatma fırsatını yakalarken, kış aylarında da yazdan kurutmuş olduğumuz domatesleri, yine yaz aylarında yapmış olduğumuz salçamızı 1887 kahvaltısında misafirlerimize sunmaktayız.

 

Bahçemizde sürekli bir faaliyet söz konusudur. Domates, salatalık, biber yetiştirmesi bittiğinde Ekim-Kasım ayları gibi zeytinler toplanmaya başlar. Bunların bir kısmından zeytin yapılır, bir kısmından da zeytinyağı elde edilmektedir. Yani, 1887 kahvaltısında yediğiniz zeytinler bahçemizin zeytinleri olup, babamız tarafından hazırlanmaktadır.

Zeytin ağaçlarımızın bir kısmı ise Delice zeytin olarak geçmektedir. Bu delice zeytinin özelliği ise, doğanın özünden hiç uzaklaşmamış olmasıdır. Ender bir ağaç olan delice zeytin ağacı, yeryüzüne nasıl düştüyse hala o şekildedir. Bu zeytini toplaması diğer zeytin türlerine göre küçük olmasından ötürü biraz zahmetlidir. Zeytinyağı olduğunda ise rengi diğer yağlardan farklı bir görüntüye sahiptir; tam altın sarısı tonundadır. Günümüzde daha çok ilaç niyetine kullanılmaktadır. Delice zeytinyağında ki hücre yenileyici özelliği çok daha hızlı ve fazladır.

Bu sayfamızda sizlere Kozbeyli Köyünde yer alan bahçemiz hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu ürünleri nasıl değerlendirdiğimiz ve misafirlerimize nasıl sunduğumuz hakkında da detaylı bilgi almak isterseniz anne kahvaltımız sayfasına bakabilirsiniz.

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887