Foça ’da Ne Yenir?

0
373

Güzeller güzeli Ege kasabası Foça, güzelliği ile ön planda olduğu kadar yemekleri ile de ön plana çıkmayı başarabilmiştir. Bir Ege kasabasının olmazsa olmazı birbirinden güzel ve çeşitli otlarıdır. Arapsaçısı, tarakotu, hardalı, ebegömeci, turpotu, cibesi, gelinciği, dana kulağı, çipistası, kuşkonmazı, ısırgan otu, şevketi bostanı, sarmaşığı, semizotu gibi bir çok otu vardır Foça’nın. Bilinen Ege otlarının hemen hemen tamamı Foça’da yetişir. Bunların bir kısmı haşlanarak salata haline getirilir, bir kısmı etli-etsiz zeytinyağlı olarak pişirilebilir, bir kısmı ise börek içine girerek damakta unutulmaz tatlar bıraktırır. Bu otların birçoğu Foça’da zeytinyağlı yemek yapılan yerlerde bulunur. Bu otları kendinizde biri Salı gününe denk gelen semt pazarından, diğeri ise Pazar gününe denk gelen yeryüzü pazarından satın alarak evde yapabilirsiniz.

Foça ’da Ne Yenir?

Foça’yı anlatırken kimileri balıkçı kasabası olarak tanımlar. Doğrudur da. Mevsiminde denizden tutulan balığın tadı bir başkadır Foça’da. En taze, en lezzetli balıkları bulabileceğinin balıkçı kasabalarından biridir Foça. Levrek, kupes, kefal, karides, çim çim, trança, mırmır, sarpa, sardalye Ege denizinin bize sunduğu nimetlerdir. Tabi yine mevsiminde avlanan diğer bölgelerden de balıklar restorantların veya balık halinin tezgahlarını süsler. Fener balığından yapılan balık çorbası, tuzda levrek, tereyağında yapılmış çimçim, yoğurtlu balık, asma yaprağında sardalye Foça ile özdeşleşmiş balık yemekleri diyebiliriz. Balık sevmeyen biri bile bu lezzetleri bir kez denediğinde en azından artık bu balıkları yer hale gelir. Tabi birçok restoran mevsiminde olan diğer balık çeşitlerine de sahiptir. Bunların ızgarası, yağda kızartılmışı hemen hemen deniz kenarını süsleyen bütün restoranlarda mevcuttur. Yine midye dolma, kalamar, sübye, ahtapot gibi alternatif deniz ürünlerini Foça’da kolaylıkla bulabilirsiniz.

İzmir Foça Lezzetleri

Bakla, enginar, kabak çiçeği, yaprak, kabak, topan patlıcan ise Foça mutfağının diğer güzellikleridir. Bakladan yapılan fava, kabak çiçeğinden yapılan dolma, yaprak sarması, kabak dolması, odun ateşinde pişirilen topan patlıcandan yapılan salata, enginardan yapılan dolma ve enginarın kalbinden yapılan bezelye ile süslenmiş zeytinyağlılar size görsel şölenin yanında midenize de bayram yaşatacaktır.

İzmir denilince akla gevrek, boyoz, lokma da gelir, dolayısı ile Foça’da da gevrek, boyoz ve lokma her daim bulabilirsiniz. Özellikle lokma yaz aylarında Foça’da neredeyse her gün sokaklarda hayır amacı ile dökülür ve ücretsiz olarak ikram edilir. Foça’ya geldiğinizde sokakta bir kuyruk var ise eğer ya lokma kuyruğudur ya da dondurma kuyruğudur. Dondurma dedik, peki neyli dondurma, sakızlı dondurması ile meşhurdur Foça.

Çeşit çeşit zeytinyağlıları ile, birbirinden lezzetli balıkları ile ve daha önce hiç tatmadığınız güzel otları ile Foça önümüzdeki yıllarda gastronomi turizmi açısından da önemli bir yere geleceği kesindir.

Bu Makalemizde sizlere Foça da Ne Yenir ve Foça Lezzetleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Eğer sizde hem bu lezzetleri tatmak hemde konaklayıp Foça ’nın tadını çıkarmak isterseniz aile işletmesi olarak hizmet veren Foça Otel 1887 sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here