Foça ‘da Yat Turizmi ( 2018 )

0
17
https://www.focaotel1887.com
https://www.focaotel1887.com

Foça Otel 1887; İzmir’in turistik yeri olan Foça’nın koylarını gezmek, adalarında denize girmek ve ender görülen güzellikteki gün batımını izlemek isteyen insanlar günü birlik tekne turlarına yoğunluk göstermektedir.  Türkiye’nin fok balıkları ile ünlü olan Foça, turizm sezonunda hareketli günler yaşamaktadır. Günübirlik yemekli tekne turları tatilciler için büyük fırsat sunmaktadır.

Foça’da Yat Turizmi 

İlçede son yıllarda gelişmeye başlayan yat turizmi, özellikle hafta sonu İzmir’den gelen tatilci kesim ile dolup taşmaktadır. Yabancı ülkeden gelen turistler içinde ayrı bir hayranlık uyandırır. Foça’nın küçük ve büyük denizlerinden hareket edip 6 saat süren tekne surlarında denizin tadını çıkarma fırsatı sunuluyor. Siren kayalıklarını, Akdeniz foklarının yaşam alanı olan mağaraları, orak, incir, kartdere, fener ve Atatürk adalarını yakından görme fırsatı sunmakta.

Halk arasında anlatılan bir efsaneye göre adını, gemicileri sesiyle şaşkına çeviren kuş başlı ve kadın vücutlu sirenlerden söz eden Homerus’un destanında yer alan efsaneler ile keyifli vakitler geçirmekteler. Tekne üzerinde gün batımı izleme fırsatı da bulunmaktadır. Homerus’a göre Siren kayalıkları çıkarttığı ıslığa benzer seslerden dolayı çok etkileyicidir. Bir rivayete göre gemiciler bu çıkan sesin davetkarlığından etkilenip durmamak için bu bölgeden geçerken kulaklarına mum peteği tıkarlarmış. Günümüzde ise Siren kayalıkları nesilleri tükenmekte olan Akdeniz foklarının yaşam alanıdır. Bu nedenle koruma bölgesi ilan edilmiştir. Dünyada 400 tane, Türkiye’de ise 100 tane bulunmaktadır. Ancak dünyanın nadir bulunan 12 memelisi arasında olduğundan dolayı koruma altındadır. Bu nedenle çevrede sanayileşme arttıkça fokların yaşam alanına tehdit oluşturmaktadır. Akdeniz foku Foça’nın simgesidir. Ancak Foça tüm Ege sahilinde eski dokusunu koruyabilmiş nadir yerlerdendir. Günü birlik düzenlenen tekne turlarında 30-35 lira karşılığında hem bu güzelliklerden faydalanılabilir hem de ücretsiz yemek sunulmaktadır. Yemek olarak balık, salata, karpuz gibi ikramlar sunulmaktadır.

Foça’nın Güzellikleri 

Foça Aslan burun mevkinde çok güzel gün batımını yakalayabilirsiniz. Bu nedenle tekne turları akşam saatlerinde daha sık talep görmektedir. Ayrıca özel olarak bir alanda piknik yapmak isteyen vatandaşlar ilgi göstermektedir. Bazı turlarda mangal fırsatı da sunulmaktadır. Bu nedenle Foça’da yat turizmi yoğun ilgi görmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here