Foça Kahvaltı Mekanları

0
98

Kahvaltının hep mutlulukla ilgisi var derler ya, o yüzden Türk toplumu olarak son yıllarda kahvaltı kültürüne oldukça önem vermeye başladık. Kahvaltı bahanesi ile hem midemizi şımartıyoruz hem de sosyal bir aktivite olarak gördüğümüz için sevdiklerimizle beraber aynı sofrayı paylaşıyoruz. Tabi son yıllarda kahvaltı popülerliği arttığı için, her geçen gün yeni bir kahvaltı mekanı ortaya çıkıyor. Bu kahvaltı mekanlarının çoğu da günümüzde doğala dönüş söz konusu olduğu için ürünlerini genelde bu doğrultuda seçiyor. Kahvaltı malzeme temininde kimi mekanlar küçük üretici ürünlerini satın alırken kimi mekanlar da elverdiği ölçüde kendi ürünlerini kendileri yetiştirmeye başladı.

Köy kahvaltısı, organik kahvaltı, doğal kahvaltı adı altında birbirinden güzel lezzetleri bu sayede soframızda tadabilme şansını yakalamış olduk. Özellikle hafta sonları daha küçük yerler tercih edilmekte; bahane ile şehrin gürültüsünden, karmaşasından uzaklaşarak hem doğa keşfedilmekte hem de sevdiklerinizle birlikte güzel anlar deneyimlenmektedir.

Peki Foça ’da Kahvaltı Yerleri Nasıldır?

İzmir ’e bağlı olan Foça bölgesi özellikle hafta sonları ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmekte, dolayısı ile birçok gezginin uğrak noktalarından biridir. Hafta sonunu değerlendirip, hafta sonuna güzel bir kahvaltı ile başlamak için Foça doğru tercih diyebiliriz. Foça ’da kahvaltınızı ister deniz kenarında isterseniz de Foça ’nın şirin köylerinden birinde gerçekleştirebilirsiniz. Foça kahvaltı mekanlarının herhangi birinde kahvaltı yaptığınızda bu sofralardan kalkmak istemeyeceksiniz. Çoğu anne kahvaltısı gibidir. Şahane sohbetler eşliğinde annenizin yapmış olduğu reçeller, puf puf pişiler, mis kokan sucuklu yumurtalar, yumurtalı ekmekler, tazecik sıkılmış portakal suları… Hele o masalardaki tazecik etrafa kokusu mis gibi yayılan çiçekler, annenizin masasından eksik etmediği çiçekler gibi.

Foça ’ya kadar geldiniz. En güzel Foça kahvaltı yerlerinden biri de Foça Otel 1887‘ dir. Bence kahvaltısını yapmadan dönmeyin 🙂 Hem biliyor musunuz, kahvaltısı ücretsiz tek bir şartı var o da; otelde konaklama yapmak.

Kahvaltı salonunda bulunan soba size nostalji yaşattırıyor. Etrafında dizili olan masalardan birine geçerek, o güzel kahvaltının tadına bakabilirsiniz. Yaz aylarında da narenciye ağaçları bulunan havuz kenarında kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz. Kahvaltıda özenle hazırlanmış anne reçelleri, pofuduk pişiler, kimimizin balık ekmek olarak bildiği yumurtalı ekmek, kuru domatesli-kekikli-zeytinli ekmek, sigara böreği, peynirli börek, yazın bahçeden gelen tamamen atalık tohumlarla yetiştirilen mis gibi kokan pembe domates, biberler, acur, yine bahçeden toplanmış zeytinler, kışın ise yaz aylarından hazırlanmış kuru domates, salça, peynirler, macırların yemek olarak tükettiği lorlu biber, haşlanmış yumurta… Tıpkı anne kahvaltısı gibi. Siz uyurken, hani evde anneniz kahvaltı hazır demeden önce evi saran güzel kokular eşliğinde uyanırsınız, bizim kahvaltının kokusu da sizi o şekilde uyandıracaktır. Sanki annenizin evinde kahvaltı hazırlanmış gibi.

Bu yazımızda sizlere Foça Kahvaltı Mekanları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Foça Otel 1887‘ nin kahvaltısı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, anne kahvaltımız sayfamızı inceleyebilirsiniz… Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

DEĞERLENDİRME
Foça Otel 1887
Sonraki İçerikYeni Foça

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here