Foça Moru

0
53

Foklar diyarı güzeller güzeli bir sahil beldesidir Foça. Tarihin babası Heredot, “Onlar kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimde kurdular.” diyerek Foça’nın güzelliğini bu dizelerle anlatmaya çalışmıştır. Ege, Marmara, Karadeniz ve Batı Akdeniz’de kurmuş oldukları kolonilerle etkin bir kimlik kazandırılmaya çalışılmıştır. Phokaialılar, M.Ö. 700-546 yılları arasında antik çağın zengin ve güçlü olan şehirlerinden biriydi. Altın çağını o dönemlerde yaşamıştır ve böylelikle bugünkü batı kültürünün oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamıştır.

Phokaialılar, denizcilikte oldukça başarılıdırlar. Çağın en mükemmel gemileri onların elindeydi. Gerektiğinde deniz savaşına uygun tekneleri vardı ve bu tekneleri Pentekonter olarak adlandırmaktaydılar. Phokaialılar usta denizci olmalarının yanı sıra, risk alabilen, ticareti başarılı bir şekilde gerçekleştiren, tüccar ve armatörlerdi.

Foça (Phokaia) Mor Renginin Anlamı Ve Lüks Dokumaları

Lüks dokumaları ile de oldukça ünlüdür Phokaialılar. Özellike kumaş dokumalarının mor renkli olanları oldukça pahalıydı. M.Ö. 6 yy’da Lesvos’un ünlü şairi olan Sappho’ya kendi öğrencisi tarafından başörtüsü ve mendil hediye edilmiştir. Bu başörtüsü ve mendilin özelliği ise mor renkli ve bol kokulandırılmış olmasıdır. Sappho’nun çevresindeki kızların tümü zengin aile kızı ve iyi eğitim almış olan kişilerdir.

Mor boya ise Fenikeliler tarafından bazı deniz kabuğu türlerinin etli kısmından üretilmekteydi. Bu mor rengi elde etmek oldukça meşakatli bir işti. Bu nedenledir ki fiyatları o denli yüksektir. Bu renkten 28.5 gram elde edebilmek için 250.000 kabuklu deniz hayvanının toplanması gerekmekteydi. Devamında ise bu deniz hayvanları tek tek ayıklanarak kaynatılırdı. Bu kaynatma esnasında ise etrafa çok ama çok kötü bir koku yayılır. Deniz kabuklarının berbat kokusunu ortadan kaldırmak için, mora boyanmış kumaş önce bol parfüm ile kokulandırılırdı. Sappho’ya hediye edilen başörtüsü ve mendilin kokması ise bu özelliğinden dolayıdır.

Mor renkli giysilerin sivil halk tarafından kullanılması yasak değildir, ancak fiyatları çok yüksek olduğundan ötürü bu giysileri oligarşi veya hükümdarlar, yüksek yöneticiler, krallar, din adamları ve soylular giymekteydi. Günümüzde de asilliği ve kendine güveni temsil eden mor renk, tarih boyunca asaletin ve aristokrasinin rengi olarak kabul görmüştür.

Phokaia’da mor boyanın ham maddesinin bulunduğuna veya mor yünün üretildiğine dair hiçbir kanıtlayıcı nitelikte bir belge yoktur. Phokaialılar’ın iyi bir tüccar olduğunu bildiğimize göre, muhtemelen bu işin ticaretini yapmaktaydılar.

Roma cumhuriyetinde kullanılan mor renk, kumaşın tamamında değil, yalnızca elbiselerin alt tarafına ince şerit halinde kullanılırdı. Ve bu renge sadece yüksek memurlar, senatörler ve bazı asiller sahipti. Sivil halk bu şeridin darlığından veya genişliğinden giyinen kişinin rütbesini kolaylıkla anlamaktaydı. İmparator Neron ise, kendisinden ve ailesinden başka herkese mor rengi yasak ilan etmiştir.

Bizanslılar ise mor renk ile ilgili olarak dini ve toplumsal kurallar koymuşlardır. İmparator doğduğu andan itibaren mor kumaşla giydirilmekteydi. Böylelikle mor renk, onu ve ailesini sıradan insanlardan ayırmaktaydı. Bu ayrıcalığın anlamı ise imparatorun, tanrının dünyadaki temsilcisi olduğu inancındandır. Mor giyen insanları gasp suçuyla alıp, idam ettiriyorlardı.

Bu makalemizde sizlere Foça Moru ve Foça Lüks Dokumaları hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Dilerseniz Foça sayfamıza da göz atıp Eski Foça hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz…

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here