Foça Plajları

0
442

Ege ’nin masmavi sularında denize girmek hangimizin hayali değil ki! Yaz bir an önce gelse, tatil planlarımızı yapalım diye, hepimiz her sene yaz aylarını iple çekeriz. Bu sene tatil planımızda acaba güneye mi insek yoksa ege taraflarına mı yönelsek diye bütün sene düşünürüz.

O halde bu sene tatil planlarınızı Ege ’nin bakir kalmış, mavinin her tonuna sahip birbirinden güzel koyları ve sahiliyle adını foklardan almış Foça kasabasına çevirmeye ne dersiniz?

Eski Foça

Eski Foça, İzmir ’e 70 km mesafede bulunan şirin mi şirin, huzurlu mu huzurlu bir tatil beldesidir. Bu bölgede birbirinden güzel konaklama seçenekleri ile bir senenin yorgunluğunu atabileceğiniz veya hayata birkaç günlük mola vermek için Eski Foça, tatil amacıyla her sene gezginlerin sıkça uğradığı yerlerden biridir.

Eski Foça ’da her bütçeye göre uygun konaklama alternatifleri ve yeme-içme, eğlence yerleri mevcuttur. İster ailenizle, ister arkadaşlarınızla, isterseniz sevgilinizle gelin, Eski Foça tatilcilere huzuru, sakinliği, telaş olmadan da bir hayatın var olduğunu, mavi ve yeşilin en güzel tonlarını size vaat ediyor.

Şimdi her şey tamam; tatil planı, ulaşım, otel derken gelelim nerede denize girebileceğimize.

Foça’da Nerede Denize Girilir?

Foça’ nın denizi o kadar berraktır ki Foça’da aslında nerede denize girmek istiyorsanız oradan denize girebilirsiniz. Deniz suyu kalitesi yeterince uygun olduğu için, şehir merkezinde denize girilebilen ender yerlerden biridir Foça.

Sakin, huzurlu bir deniz tatili yapmak isteyen için de, doyasıya eğlenip tadını çıkarmak isteyen için de Foça denizi her kesime hitap etmektedir. Bu plajların bir kısmı ücretsiz bir kısmı ücretlidir. Aslında tamamen kişinin zevkine göre uygun plaj seçenekleri mevcuttur.

Foça’ nın irili ufaklı koyları ise yaz aylarında oldukça ilgi görmektedir. Buralara kendiniz şemsiye ve sandalyenizi getirerek gün boyunca denizin, güneşin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. Bu alanlarda yeme-içme mekanları pek olmadığı için yanınızda piknik sepeti de getirebilirsiniz.

Buradaki koyların çoğuna giriş ücretsiz olduğu için deniz kısmı biraz yosunlu ve çakıl taşlıdır. Yanınızda deniz ayakkabısı getirmeyi ihmal etmeyin. Büyüklü küçüklü koylardan birini tercih ettiyseniz, burada akşam üzerine doğru denizdeyken gün batımını izlemek ise paha biçilemezdir.

Bu koylar Eski Foça – Yeni Foça yolu üzerinde kaldığından ulaşım için özel aracınız yok ise dolmuşlarla da koylara giderek denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Foça’da yaz aylarında her gün 11’de başlayıp, akşamüzeri saat 5’e kadar süren tekne turlarına katılarak gün boyu Ege denizinin tüm mavi tonlarında denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Foça Plajları

Oldukça eğlenceli olan Foça teke turları birinden farklı beş noktada denizde yüzmeye davet eder. Bakir olan yerlere uğrayarak kalabalıktan uzakta masmavi suyun ayrıcalığını keşfedebilirsiniz. Foça tekne turları ile Orak Adası, Siren Kayalıkları, Atatürk Adası, İncir Adası, Metalik Ada ve İngiliz Burnu gibi yerleri görebilirsiniz. Bu adalarda aynı zamanda birçok kuş türü de bulunmaktadır. Foça tekne turlarının içerisinde öğle yemeği, çay ve meyve ikramları bulunmaktadır, böylelikle yemek düşünme derdiniz olmayacaktır.

Foça’da halk için ücretsiz sunulan plajların yanında ücretli plajlar da mevcuttur. Bu plajlar aileler, gençler ve yaşlılar için uygundur. Yaz aylarında oldukça ilgi gören Foça plajlarının bazılarının yakınında market veya kafe gibi yiyecek-içecek ihtiyacınızı karşılayacak yerler bulunmaktadır. Buralardan alışveriş yapmak mümkündür.

Karakum Plajı

Karakum Plajı, Foça Belediyesi’ne ait olan girişi ücretli bir plajdır. İçeri girdiğinizde ayrıca şemsiye-şezlong ücreti ödemezsiniz. Kendi kafeteryası da olan Karakum Plajının denizi biraz kumlu biraz taşlıdır. 1 tane iskelesi bulunur. Plajda su sporlarına merakınız var ise; kano, surf yapabilirsiniz veya surf eğitimi alabilirsiniz. Mavi bayraklı bir tesistir. Berrak bir denize sahiptir. Plaj uzunluğu 500 metredir. Konum olarak Atatürk Mahallesinde deniz lojmanlarına doğru giderken sağ tarafta Fener Adası denilen kısımda yer almaktadır.

Banyolar Plajı (Halk Plajı)

Tam şehir merkezinde yer almaktadır. Küçük bir plaj olmasının yanı sıra ücretsizdir. Civarında kafe ve market bulunmaktadır. Plaj içerisinde şemsiye veya şezlong bulunmamaktadır. Dilerseniz kafelerde oturarak plajdan yararlanabilirsiniz. Denizi kumluktur. Tuvalet ve soyunma yeri plajın biraz ilerisinde kalmaktadır. Şehir merkezinde yer almasından ötürü yürüyerek plaja gelinebilmektedir.

İngiliz Burnu

İngiliz burnu daha çok piknik amacı ile gelenlerin uğrak noktalarından olan bir yerdir. Plajın bir bölümünde bir tane işletme bulunmaktadır. Oraya giriş ücretli olup, diğer kısımlar ücretsizdir. Bir tane sörf okulu bulunur. Sörf için özel ders alabilirsiniz. Denizi taşlı ve yosunludur. Kamp yapmak isteyenlerin de tercih noktalarındandır. Ulaşım özel araç veya yürüyerek sağlanabilir. Foça’nın şehir merkezi dışındadır.

Foça ’da Özel Plajlar

Voodoo Beach

Mersinaki Koyu üzerinde yer almaktadır. Giriş ücretlidir, otopark ücretsizdir, geniş bir alan üzerinde yer aldığı için aracınızı istediğiniz yere park edebilirsiniz. Plajın kendine ait yeme-içme yeri bulunmaktadır. Su sporları plaj içerisinde mevcuttur. Ağaçlı bir yer olduğu için masalarda oturarak yaz güneşinin tadını çıkarabilirsiniz. Mavi bayraklı bir tesistir. Sahili küçüktür, 150 metrelik bir sahile sahiptir. Deniz içerisinde hem kum hem taş vardır, iskelesi mevcuttur. Ulaşım ise özel aracınız yok ise yaz aylarında her 10 dakikada bir dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Şamata Beach

Mersinaki Koyu üzerinde yer alan Şamata Beach, Voodoo Beach ile yan yanadır. Tesisin kendine ait kafeteryası bulunmaktadır. Denizi taş ve kum karışıktır. Ulaşım ise oldukça rahattır. Özel araç için otopark ücreti yoktur. Giriş ücretli olup, içeride şemsiye şezlong ücretsizdir. Özel araç kullanmak istemeyenler için ise şehir merkezinden kalkan dolmuşlar kullanılarak plaja gelinebilir.

Hanedan Beach

Dördüncü Mersinaki Koyunda yer alan burası hem plaj, hem de otel olarak kullanılmaktadır. Şehir merkezine 4 km mesafede yer almaktadır. Giriş ücretlidir. Mavi bayraklı bir tesistir. Geniş bir sahile sahiptir. Plajın uzunluğu 300 metre, genişliği ise 50 metredir. Plaj içerisinde su sporları yapmak mümkündür. Biraz taşlı bir denize sahiptir. Tesis içerisinde havuz bulunmaktadır. Ulaşım yine şehir merkezindeki dolmuşlar kullanılarak sağlanabilir.

Bueno Beach Club

Eski Club Med yakınlarında yer alan bu plaja giriş ücretlidir. Mavi ile yeşilin kucaklaştığı noktadadır. Deniz, kumsal ve yüzmenin yanında akşamları club olarak kullanılmaktadır. Zaman zaman ünlü sanatçılar da konser vermektedir. Su sporları ve plaj aktiviteleri ile eğlence ve deniz keyfini bir arada sunmaktadır. Tesisin kendine ait yeme-içme yeri bulunmaktadır. Denizi kum ve taş karışıktır. Ulaşım için Eski Foça-Yeni Foça arası işleyen minübüsleri kullanabilirsiniz.

Mambo Beach Club

Hafta içi daha sakin bir plaj iken hafta sonları oldukça eğlenceli bir plajdır. Plaja giriş ücretlidir. Plaj, gece kulübü ve bazı zamanlar otel olarak hizmet vermektedir. Ünlü sanatçıların performans sergilediği ve özel organizasyonlara ev sahipliği yapan bir yerdir. Plajın kafe alanı bulunmaktadır. Ege denizinin iyotlu sularında denize girdikten sonra, ayaklarınız kuma değerken gün batımı ve mehtaba karşı yiyeceklerinizi sipariş edebilirsiniz. Plaja özel aracınız yok ise, Foça’dan Yeni Foça minibüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Club Mackerel

Yemyeşil bir doğanın içinde yer alan Mackerel Club aynı zamanda otel hizmeti de sunmaktadır. Plaj içerisinde mini bir aqua park ve havuz mevcuttur. Plaj içerisinde yeme-içme yerleri mevcuttur. Eski Foça – Yeni Foça yolu üzerinde bulunmaktadır. Denizi kumluktur. Plaj özellikle çocuklu aileler için oldukça uygundur. Özel aracınız yoksa Foça plajlarına giden dolmuşlara binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Phokaia Beach Club

Otel olarak işletilen bu tesis, plaj için de kullanılmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı 10 dakikadır. Plaja giriş ücretlidir. Plaj içerisinde su sporlarından yararlanabilirsiniz. Mavi sularda süzülmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Plajın restaurant ve kafeterya alanları vardır. Aynı zamanda otel içerisinde hem çocuk havuzu hem de yetişkin havuzu bulunmaktadır. Plaj mavi bayraklıdır. 1 tane ahşap iskele bulunmaktadır. Plajın uzunluğu 300 metre, genişliği ise 50 metredir. Denizi kum ve çakıl taşı karışıktır. Ulaşım ise şehir merkezinden plajlara giden dolmuşlar aracılığı ile sağlanabilir.

Sazlıca Plajı

Eski Foça – Yeni Foça yolu üzerinde kalmaktadır. Saklı bir cennet gibidir. Burası plaj ile birlikte kamping alanı da sunmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı 15 dakikadır. Etrafında çok fazla alışveriş yapılacak yer yoktur. Masmavi denizi kumluktur. Günü birlik kullanım için giriş ücretlidir. Plaj içerisinde bir işletme mevcuttur.

Yeni Foça Halk Plajı

Eski Foça’dan Yeni Foça minibüslerine binerek ulaşabilirsiniz. Sahiline indiğinizde hemen karşınıza çıkan upuzun sahil halk plajı olarak kullanılmaktadır. Plajın yanı başındaki palmiye ağaçları ve rekreasyon alanı plajı görsellik açısından gelenleri kendine hayran bıraktırmaktadır. Plajın uzunluğu 240 metre, genişliği ise 22 metredir. Mavi bayraklıdır. Denizi kumluktur. Ege’de sıcaktan bunalıp denize girdiğinizde, deniz sizi serinletmiş olur. Çünkü Akdeniz’e kıyasla suyu oldukça soğuktur. Plajın yakınlarında bir tane sörf okulu bulunur, dilerseniz buradan eğitim alabilirsiniz. Plaj yakınlarında kafeterya, restorant gibi yerler mevcuttur, buralardan alışveriş yapabilirsiniz.

Foça ’ya Nasıl Gelebilirsiniz ?

Foça’ya ulaşım ise oldukça kolaydır. Uçakla geliyorsanız veya İzmir içinden geliyorsanız Aliağa yönüne giden İZBAN’ı kullanarak Hatundere istasyonundan Foça otobüslerine bindiğinizde Foça’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla geliyorsanız Menemen Aliağa yolu üzerinde Foça yazan sapaktan dönerek Foça’ya ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım şekli ise İzmir otogarından gelecekseniz, Foça otobüslerine binerek yaklaşık 1.30-2 saat süren yolculuğun sonunda Foça terminalde inebilirsiniz.

Bu Makalemizde sizlere Foça Plajları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer konforlu ve kaliteli konaklama arayışındaysanız Foça Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here