Foça Tekne Turu

0
7

Tatil rotanızı İzmir ’in turizm kasabalarından biri olan Foça’ya çevirmeye karar verdiniz. Foça’ya adım atar atmaz birbirinden güzel asma ve begovilleriyle süslenmiş taş evleri size gülümser. Her sokağı Ege’nin o iyot kokulu masmavi denizine çıkar. Daracık sokakları, arnavut kaldırımları ve neredeyse her camda size gülümseyen bir kedi ile selam verir. Foça’ya gelmek için tek bir neden yeterlidir. O da huzur. Sakinlik vardır. Dinginlik vardır Foça’da. Bir kere geldiniz mi Foça’ya fena bağımlılık yapar. Kalbiniz, aklınız hep Foça’da kalır. En güzel gökyüzü, en güzel iklim ve efsaneleri ile büyüleyici bir şehir. Gün batımları ile hayranlığınızı arttıracak bir kasaba. Birçoğunun emeklilik hayalini süslediği şirin bir beldedir Foça.

Foça’ya gelmek için birçok neden var iken, peki Foça’da ne yapılır? Tabiî ki birçok etkinlik söz konusudur. Tarih gezisi yapılabilir, tarihi yürüyüş yollarında yürünebilir, balık avına çıkılabilir, günbatımı turlarına katılabilir, Ege kasabasında güzel zeytinyağlı yemeklere tadım yapılabilir, belli bölgelerde dalış yapılabilir, yelken veya sörf yapılabilir, sahilinde yürüyüş yapılabilir, Denizcilik Müzesi ziyaret edilebilir, mavinin her tonlarındaki koylarda denize girilebilir, bisiklet sürebilir, bahar aylarında tabiatın bize sunmuş olduğu çiçeklerden kendimize demet yapabilir ve Foça’da tekne turu yapabiliriz.

Foça Tekne Turları Nerededir, Foça Tekne Turlarına Nasıl Katılım Sağlayabiliriz?

Büyük Deniz ve Küçük Deniz Sahil Caddelerinde, denizde inci gibi dizilmiş olan günlük tekne turları yazan tüm tekneler ile Ege Denizinin mavi sularına açılabilirsiniz. Yaz aylarında tekne turları sabah 10.30-11.00 gibi denize açılır, akşamüzeri 17.00-18.00 arası limana geri döner. Bu sebeple turlara Foça dışından gelecekseniz rahatlıkla yetişebilirsiniz. Toplu taşıma ile geldiğinizde teknelerin bir kısmı otogarın sağ tarafındaki yat marinasına doğru alandadır. Bir kısmı ise otogardan çarşı içine doğru girdiğinizde, devlet hastanesine doğru olan kısımdadır. Tekneye alınan kişi sayısı tekne büyüklüğüne göre değişmektedir. Genellikle yat marinası tarafındaki tekneler daha küçük teknelerdir.

Kimi tekneler ailece işletilmektedir, kimisinde çalışanlar vardır. Ama genellikle tekneye alınan kişilere seçici davranmaktadırlar. Bu tekne turları kişiye özel, grup ve özel kiralama gibi alternatifler sunmaktadır. İçerisinde öğle yemeği dahildir. Yemek olarak balık, köfte veya tavuk tercih edebiliyorsunuz. Yanında makarna ile birlikte servis edilmektedir. Kimi tekne turlarında farklı ikram olarak meze alternatifleri de bulunmaktadır. Foça tekne turlarında tekne içerisinde duş alma imkanınız da vardır. Tekne içerisinde bay-bayan tuvaleti, soyunma kini ve oturma alanları mevcuttur. Teknelerin teras katında bulunan şezlonglarda gün boyunca güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Foça tekne turların akşamüzeri ücretsiz olarak çay ve meyve ikramı yapılır. Gün içerisinde Türk kahvesi veya soğuk içecek içmek isterseniz ekstra ücretler karşılığında teknedekiler size yardımcı olur.

Foça Tekne Turları İle Nereleri Gezebiliriz ?

Foça tekne turları ile mavi, tertemiz, serin sularda denize girme imkanınız bulunmaktadır. Gün batana kadar deniz keyfi hiç bu kadar güzel olmamıştır. Foça tekne turları birbirinden güzel irili ufaklı koylarda, altın rengi kumlarında size denize girme imkanı sunar.

İngiliz Burnu, Orak Adası, Siren Kayalıkları, Atatürk Adası, Club Med, Kosova plajı gibi yerlerde mola vererek Foça tekneleri demir atmaktadır. Buralarda dilediğinizce denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz. Foça tekne turları ile Foça’ nın en güzel manzaralarını denizden seyretme keyfini yaşayacaksınız.

Antik çağlardan bu yana ününe ün katan siren kayalıkları efsanelere konu olmuş bir yer olmakla birlikte gelenleri kendine hayran bıraktırır. Dalgaların kayaları aşındırması sonucu bu büyüleyici kayalıklar ortaya çıkmıştır. Orak Adası alanı içerisinde yer almaktadır. Sirenler, geniş kanatları olan kuş şeklinde bir vücuda ve kadın başına sahiptirler. Büyüleyici ve şehvetli sesleri ile gelen teknecileri büyülediklerinden dolayı, denizcilerin hepsi bu kayalıklara çarparak can verirlermiş, efsaneye göre. Homeros’un Odysseia Destanında Siren Kayalıklarına yer verilmiştir. Birçok şaire, ressama, yazara ve sinemacıya esin kaynağı olmuştur meşhur Siren Kayalıkları. Burası aynı zamanda nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokunun yaşam alanıdır. Siren kayalıklarının içerisinde toplam 6 mağara vardır. Akdeniz fokundan ötürü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Bu alanda dalış yapmak, balık avlamak, yüzmek ve teknelerin yanaşması yasaklanmıştır.

Foça tekne turu ile görebileceğiniz bir diğer ada Atatürk Adası’dır. Silueti Atatürk’e benzediğinden dolayı buraya Atatürk Adası denmiştir.

Foça Tekne Turları ile Gün Batımını

Foça tekne turu sayesinde günbatımını denizde seyretmeye ne dersiniz? Foça tekne turları ile günbatımı daha da keyifli hale gelmektedir, çünkü güneşin en güzel battığı yerlerden biridir Foça. Güneşi tekneyle denizden uğurlamak ise paha biçilemezdir. Mavinin, sarının ve turuncunun her tonuna şahitlik edersiniz. Gün batımında sevdiklerinizle beraber akşam yemeği, aperatif yiyecekler veya içecek sipariş edebilirsiniz.

Yine en özel ve en güzel anlarınıza Foça tekne turları ile sahip olabilirsiniz. Evlilik teklifi, yıl dönümü veya doğum günü kutlamaları, özel partiler veya teknede nikah gibi çeşitli organizasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

Foça Balık Avı Turları

Foça tekne turu ile özellikle kış aylarında hafta sonu düzenlenen balık avı turlarına katılım ise oldukça yüksektir. Balık avlamak için Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden birçok balık tutkunu kişi Foça’yı tercih etmektedir. Foça denizi balık konusunda oldukça bereketlidir. Sabah 6 gibi başlayan bu turlar yaklaşık olarak 12 saat kadar sürmektedir. Fırından aldığınız sıcacık simit ile teknede demlenen çay ile sabah kahvaltınızı teknede yapabilirsiniz.

Foça da Saatlik Turlar

Foça tekne turu ile gün boyunca vaktinizi denizde geçirmek istemiyorsanız bahar ve yaz aylarından saatlik olarak çıkan Foça tekne turlarına katılabilirsiniz. Ortalama olarak 1 saat kadar sürmektedir. 1 saatlik turlar ile Foça Beş Kapılar Kalesini, İngiliz Burnu taraflarını sahilden seyredebilmek mümkündür.

Foça tekne turlarına katılmak için web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan Foça tekne turlarını inceleyerek, telefonla rezervasyon yapabilirsiniz. Foça yakınlarında iseniz, kendiniz gelip tekne sahipleri ile konuşarak yerinizi ayırtabilirsiniz.

Foça Tekne Turu İle Foça Adaları

Orak Adası, Atatürk Adası gibi Foça tekne turları ile görebileceğiniz adalardan bahsettik. Bu iki adanın dışında İncir Adası, Kartdere Adası, Metalik Ada, Fener Adası gibi dört tane daha ada bulunmaktadır. Bu adalar oldukça küçüktür, buralarda yaşayan yoktur. Sadece İncir adasında bir kişi yaşamaktadır ve burası piknik amacı ile kullanılabilmektedir. Denize girilebilmektedir. Buraya ulaşmak için öncelikle aracınızla İngiliz Burnu’na gelip İncir Adasının tam karşısına geçip, el sallamanız gerekiyor. Böylelikle sizi burada yaşayan kişi teknesi ile gelip adaya götürüyor. Böylelikle eğlenceli bir yolculuğa çıkmış oluyorsunuz. Kartdere adası ise yüzeyi otlarla kaplıdır. Adanın ortasında bir çukur vardır ve bu çukurun içerisinde de bir tane ağaç bulunur. Bu ada içerisinde aynı zamanda 80 metre kadar yüksekliğe ulaşan dik yarlar bulunmaktadır. Bu görüntüleri ile görülmeye değer adalardır.

Metalik ve Fener Adasının üzerinde herhangi bir bitki örtüsü bulunmamaktadır. Metalik ada kıyıya yakın bir alanda yer almaktadır. Kuş türleri bakımından oldukça zengin adalardır.

Güzel ve unutulmaz bir Foça tatili için tekne turları vazgeçilmezdir. Akşamüzeri tekne turları ile limana doğru dönerken karşınızda Foça sizi kucaklıyor olacak ve Foça’ya denizden baktığınızda ona, bir kez daha aşık olacaksınız.

Bu makalemizde sizlere Foça Tekne Turları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer Foça’ da başka neler yapabiliriz nereleri gezebiliriz ile ilgili bilgi edinmek isterseniz Foça Gezilecek Yerler sayfamıza bakabilirsiniz…

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here