Foça ’ya Nasıl Gidilir ?

0
213

Denizi ile, doğası ile, samimi insanları ile huzur almak isteyenlerin adresidir Eski Foça. Her sokağı geçmişten izler taşır, buram buram tarih kokar. Siz de o arnavut kaldırımlı yollarda dolaşırken tarihe tanıklık edersiniz. Kasaba ruhunu hala kaybetmemiş olması da tüm doğallığı ile sizin bu şehre tekrar tekrar gelmenize neden olur.

Neden Eski Foça’ yı Tercih Etmeliyiz ?

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Foça, Ege kıyılarında kurulan 12 İyon kentinden biridir. Adını ise nesli tükenmekte olan foklardan almaktadır. Foça, Akdeniz Foklarının yaşam alanıdır bu nedenledir ki Foça, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Eski zamanlarda liman kenti olarak kullanılırmış. Şap ihracatı yapıldığı için Foça, uğrak bir liman yeriymiş.

Foça ’nın sahil bölümü birbirinden güzel evlerle süslenmiştir. Birçoğu Rumlardan kalma taş evlerdir. Kimi kapıların önleri rengarenk sardunyalarla süslenmiş, kimilerinde asma yaprağı, kimilerinde ise begonviller vardır. Her biri birbirinden ayrı güzelliktedir. Sadece sahil kısmında yer almaz bu evler, sahilden iç kısımlara doğru ilerlediğinizde yine birbirinden farklı taş evler karşınıza çıkar. Çoğu evin kapıların üzerinde tarih yazar. Çoğu 1800’lü yıllardan kalmadır. Bu tarih ise yapıldıkları tarih imiş. Çünkü Rumlar, evlerin yapıldığı tarihi kapı numaralarının üzerine işlermiş.

Foça ’nın güzelliklerinden biri Beş Kapılar Kalesi ve Surlardır. Kale UNESCO Dünya Geçici Miras Listesindedir. Beş tane kapısının bulunduğu bölüm şehre giriş için kullanılmaktaydı. Kalenin iç kısmı günümüzde kültürel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda muhteşem bir gün batımı manzarasına sahiptir. İster kalenin üst kısmına çıkarak isterseniz deniz kenarında oturarak güne burada veda etmek harikadır. Foça’da yel değirmenlerine çıkarak da günbatımını izleyebilirsiniz. Foça ayaklarınızın altında muhteşem bir manzarayı size sunar.

Foça’ya ayak bastıysanız bir kere buraya bağlanırsınız. Aklınız Foça ’da kalır ve dönüp dönüp Foça’ya gelme isteği uyandırır size. Kim bilir belki de karataşından dolayıdır. Eğer kim ki bu karataşa basarsa, basireti bağlanır, dönüp dolaşıp Foça’da bulurmuş kendini. Ama taşın nerede olduğuna dair bir bilgi yoktur.

Foça küçük bir sahil kasabası belki ancak, küçüklüğüne aldanmayın. Hem köklü bir tarihi hem de verdiği huzurla sizi büyülemeye yetecektir. Mavi deniziyle, balıkçı tekneleriyle, sahilde balıkçı teknelerini bekleyen kedileri ile, pelikanlarıyla, martılarıyla, taş evleriyle Foça, çok daha fazlasıdır.

İzmir ’in sahil beldesi Foça ’ya nasıl ulaşım sağlanır?

Foça – İzmir arası 70 km’dir. İzmir’den özel aracı ile gelecekler Aliağa yönüne doğru yol alıp Foça (Phokaia) tabelasını gördüklerinde Novada Alışveriş Merkezinin tam karşısındaki yere dönerek 20 dakika içerisinde Foça’ya ulaşacaklardır. İzmir içerisinde İZBAN kullanmak ise toplu taşıma ile gelecekler için rahat bir ulaşım aracıdır. İzban istasyonlarında Aliağa yönüne doğru giden trene binilerek, Hatundere istasyonunda indikten sonra 744 ESHOT (otobüs)’a binerek Foça’ya ulaşım sağlanılacaktır. İzmir otobüs terminalinden gelecekler için ise, terminalde üst katta yer alan Eski Foça otobüslerine binerek yaklaşık 1.30 – 2 saat sürecek olan yolculuğun sonunda Foça’ya gelmiş olacaksınız. Havaalanından gelecek olan kişiler ise yine rahatlıkla İZBAN’ı kullanarak Foça’ya gelebilirler. Foça merkezde ulaşım oldukça kolaydır. Bisiklet kullanımı Foça’da oldukça yaygındır bu nedenle özel aracnız ile gelmiş bile olsanız Foça’da bisiklet kiralayarak gitmek istediğiniz yerlere rahatlıkla bisiklet ile gidebilirsiniz. Eğer Foça Otel 1887’de konaklama yapıyor iseniz, otelin ücretsiz bisikletlerini kullanarak Foça’yı keşfedebilirsiniz.

İstanbul’dan Foça’ya Nasıl Gidilir ?

Özel araç ile İstanbul’dan Foça’ya gelmek için İstanbul – İzmir istikametinde yola çıkılıp Manisa yolu üzerinden Menemen’e geçilerek Foça’ya ulaşım sağlanır. Geçeceğiniz yol güzergahı ise şu şekilde olacaktır: İstanbul – Bursa – Balıkesir – Akhisar – Manisa – Menemen – Foça şeklindedir. İsterseniz Manisa yolunu kullanmayıp İzmir şehir merkezinden de gelebilirsiniz; ancak yol uzamış olur. İstanbul’dan Foça’ya gelmek için diğer bir yol ise sahil kısmından geçerek Ayvalık üzerinden Foça’ya gelebilirsiniz. Evet, yol uzamış olacak ancak; sahil kısmından geçilerek yapılan yolculuk ise oldukça keyiflidir. Foça – İstanbul arası yaklaşık olarak 500 km civarındadır.

Ankara’dan Foça’ya Nasıl Gidilir ?

Ankara’dan Foça’ya gelmek için Ankara – Afyon – Uşak – Salihli – Turgutlu – Manisa – Menemen – Foça güzergahı kullanılabilir. Yaklaşık 7 saat süren bir yolculuğun sonunda Foça’ya varılmış olunur. Foça – Ankara arası 630 km kadardır. Tren yolculuğunu sevenlerdenseniz eğer, tabiatın güzelliklerini de görmek isterseniz Ankara – Menemen arası tren kullanılabilir. Ankara’dan trenle 14 saat süren yolculuğun sonunda Menemen’e varmış olursunuz. Menemen’den İzban kullanarak Foça’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Her yaşta insanın muhakkak Foça’yı görmesi gerekir. Hala gezi planlarınızı yapmadıysanız, Ege kasabası Foça’ya doğru yola çıkmaya ne dersiniz!

Bu Makalemizde sizlere Foça’ ya Nasıl Gelebilirsiniz, Ulaşım Nasıldır hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer Foça’ya geldiğinizde konforlu ve kaliteli konaklama arayışındaysanız Foça Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

DEĞERLENDİRME
Foça Otel 1887
Önceki İçerikFoça Plajları
Sonraki İçerikFoça ’da Ne Yenir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here