Foça’da Turizm Anlayışı Nasıldır? ( 2018 )

0
34
https://www.focaotel1887.com
https://www.focaotel1887.com

Foça Otel 1887; İzmir’in kuzey kısmında yer alan şirin bir sahil ilçesi olan Foça’da turizm anlayışı nasıldır? merak edilen bir konudur. Turizme önemli katkıları olan Foça, çok sayıda gezilebilecek tarihi ve turistik yerler barındırmaktadır. Foça Antik Tiyatrosu, Phokaia Antik Kenti, Foça Athena Tapınağı, Foça Siren Kayalıkları ve Foça Adaları bölgenin değer taşıyan tarihi ve turistik yerleri arasında yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanından insanlar Foça Yel Değirmenleri ‘ni görmek için Foça’ya ziyaret düzenlemektedir. Turizmin en önemli kaynağı, tarihi açıdan değer taşıyan yerlerdir. Ayrıca Foça Su Kemeri, Foça Kybele Açık Hava Tapınağı ve Foça Frigya Tepesi kişilerin merak ettiği tarihi alanlardandır. Foça’ya gelen insanlar genellikle bu yerleri görmek istemektedir. Yer altında inanılmaz derecede tarihi zenginlikleri bulunan bölge, turizm açısından değerli bir bölgedir. Tarihi dokular korunarak turizm gerçekleştirilmektedir. Sürdürülebilir turizm anlayışı hakimdir.

Foça’da Dört Mevsim Turizm

Foça’da dört mevsim sürdürülebilir turizm yapılabilmektedir. Özellikle Yeryüzü Pazarı’nda başlatılan üreticiden tüketiciye Slow Food, turizm için önemli bir alternatiftir. Foça, uluslararası turizmde kendine yer sağlayabilecek imkanlara sahiptir. Bu pazar da, Slow Food akımının önemli temsilciliklerinden biri olmaya adaydır. Pazar günleri kurulan pazarda civar köylerdeki yerel üreticilerin doğal şartlarda yetiştirdiği ve içerisinde GDO maddesi bulunmayan, yerel kültürü yansıtan, doğal yiyecekler bulunabilmektedir. Bu akıma önem verenler için Foça’da ziyaret edilebilecek değerli bir pazar olan Yeryüzü Pazarı, turizme katkı sağlayabilmektedir. Üstelik bu turizmin mevsimi de yoktur. Dolayısıyla sürdürülebilir turizmin bir parçasıdır.

Doğal Güzellikler İle Turizm

Foça Siren Kayalıkları, Yel Değirmenleri ve çok sayıda tarihi turistik alanları ile Foça, turizmin önemli bir parçasıdır. Foça taş evlerini, sokaklarını ve manzaralarını gezerken çok sayıda doğal güzellikle karşılaşabilmeniz mümkündür. Sahil şeridi dışında, ara sokaklarda yer alan taş evler oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Ayrıca ara sokaklarda gezerken bile, harika manzaralarla karşılaşabilmeniz mümkündür. Yazın koyları, kışın da köyleri gezerek, Foça’nın doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Foça’da su sporları, dalış ya da av turizmi yapılabilmektedir. Dört mevsim boyunca turizm gerçekleştirilerek, bölgeye ziyaret düzenlenebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here