İzmir Gezilecek Yerler

0
388

Türkiye ’nin üçüncü büyük şehirlerinden olan İzmir Ege ’nin incisi olarak bilinir. Havası ile, suyu ile, doğası ile gelenleri kendine hayran bıraktıran bir şehirdir. Çoğu kişinin ise emeklilik hayalini süslediği şehirdir İzmir. Yaklaşık 8.500 yıllık geçmiş tarihi ile insanları kendine çeker. Bereketli toprağı ve uygun iklim koşulları sayesinde doğa da size oldukça cömert davranır. Tarih boyunca pek çok kültür ve dini içerisinde barındırmış olup, oldukça çağdaş ve modern bir kenttir İzmir. Ekonomik ve sosyal olarak sürekli dinamik bir yapıya sahiptir.

Olağanüstü tarihi geçmişi, masmavi iyot kokan Ege denizi, birbirinden leziz Ege otları ile hazırlanmış mutfağı, bereketli toprağı, en güzel gökyüzü ve ikliminin bulunduğu İzmir, tatil için ve yasamak için doğru adrestir.

İzmir Gezilecek Görülmesi Gereken Yerler Nereleridir ?

İzmir merkezde Konak, Alsancak, Karşıyaka, Bostanlı en işlek noktalardır. Konak ve Alsancak ticaretin en yoğun yaşandığı sahil kısmıdır. Dünyanın en eski pazar yerlerinden olan Tarihi Kemeraltı Çarsısı Konak’da yer alır. Burası her gün yüzlerce yerli yabancı turisti ağırlar. Kültür sanat etkinlikleri ve müzeler de Konak’da yer almaktadır. 1901 yılında yapılan ve İzmir’in sembolü olmuş olan Saat Kulesi de Konak’da bulunur.

Konak’da görülmesi gereken diğer yerler ise; Yali (Konak) Cami, Salepçioğlu Cami, Tarihi Asansör, Agora, Kadın Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, St. Polikarp Kilisesi, Bet İsrael Sinagog, Kadifekale’dir. Alsancak ve Konak birbirine oldukça yakındır. Konak sahil kısmından yürüyerek Alsancak’a ulaşabilirsiniz. Bu sayede Kordon Boyunu keşfetmiş olursunuz. Kordon Boyu size birbirinden güzel manzaralar sunar. Alsancak kısmında ise Tarihi Hava gazi Fabrikası, Kültürpark, Pasaport İskelesi, TCDD Müzesi, Borsa Binası, Eski Osmanlı Bankası Binası, Konak Pier, İzmir Atatürk Evi ve Müzesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gazi Kadınlar Sokağı, Sevgi Yolu, İzmir Mask Müzesi ziyaret edilebilir. Denizin karşı kısmında ise Karşıyaka size gülümser. Buraya ister araba ile isterseniz de vapur ile Konak ve Alsancak’tan ulaşabilirsiniz. Bu arada toplu taşıma ve İzmir banliyö kullanılarak da Karşıyaka’ya ulaşım sağlanabilmektedir. Karşıyaka’ya geldiğinizde sahilinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. İzmir’in o güzel kumrusunu burada tadabilirsiniz.

İzmir ’in Birbirinden Güzel Turistik İlçeleri ile Tanıştınız mı?

İzmir merkezde gezilecek, görülecek, yapılacak ve yenilecek birçok şey var; ancak İzmir’in diğer güzel sahil ve turistik kasabalarını da unutmamak gerek.

Bergama

Bergama’nın en eski adi Parg-a-uma’dir. Zamanla bu isim Pergamon olarak dile geçmiştir. Parşömen yani Bergama Kağıdının bulunduğu yerdir. Ege Bölgesinin kuzey batısında yer alan Bergama, antik kent olan Pergamon’un bulunduğu yerde kurulmuştur. Kent tarihi Eski Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır. Romalılar döneminde kente “Mabetler Muhafızı” ünvanı verilmiştir.Bergama UNESCO Dünya Kültür Mirasi Listesinde yer almaktadır. Bergama’ya uğrayıp da Akropol’ü, Asklepion’u, Bazilika’yi, Allianoi’yi, Selçuk Minaresi’ni, Ulucami’yi, Çukurhan’ı, Tashan’ı, Küplühamam’ı, Kursunlu Camii’ni, Tabaklar Hamamı’nı, Bedesten’i, Hacı Hekim Hamamını görmeden dönmeyin. Bergama, Somut Olmayan Kültür Mirası Ulusal Envanterinde ise çeyiz ve çeyiz serme, sünnet yatagi, Uluslararasi Bergama Kermesi, sepet yapımı, telkırma, karatabakçılık, klarnet çalma gibi gelenekler ile ön plana çikmaktadır.

Çeşme

Urla ve Karaburun ile komsu olan bir ilçedir. Sakızıyla, sakızlı kurabiyesi ile, sakızlı dondurması ile ve kumrusu ile meşhurdur. Alaçatı ile ün salmıştır. Yıllardır düzenlenen Alaçatı Ot Festivali ile de bilmeyen kalmamıştır. Yaz aylarında ise altın rengindeki kum ve güneşi ile yaz turizminin vazgeçilmez yerlerindendir.

Civarında kaynak su bol olduğundan ve zamanla çoğalmasından dolayı bu kasabaya Çeşme adı verilmiştir. Korunaklı bir limana sahiptir. Çeşme birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Lydia, Pers, Pergamon Krallığı, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşamıştır. Çeşme gümrüğünden kolayca Yunanistan adalarına geçiş yapabilirsiniz. Çeşme Kalesi, Çeşme Müzesi, İldiri (Erytrai) geziniz sırasında görülecek yerler arasındadır. Çeşme plajları içerisinde ılıca, boyalık koyu, pasa limanı, ıldırı, dalyan, sakızlı koy, çatazmak plajı, pırlanta plajı, eşek adası tercih edilebilir.

Dikili

Yerleşim yeri olarak kullanılmaya 1800′ lü yıllarda başlanmıştır. Rivayetlere göre eskiden İngiliz dükleri Dikili’ye yatlarıyla gelir, buralarda kalırlar ve araştırmalar yaparlarmış. Dolayısı ile Kraliyet mensuplarının kaldığı yer anlamına gelen “Dük-ili” denilmiş. Ve zamanla Dikili olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tarihi geçmişi M.Ö. 4000-5000 yıllarına kadar uzanır. 14 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtulmuştur. Civarda M.Ö. 10. yüzyıla ait Aternus kenti ile Pitane kenti kalıntılarına rastlanmıştır. Dikili ve Çandarlı birbirine oldukça yakındır. Çandarlı Kalesi UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde yer almaktadır. 14. yy’ da Foça Cenevizliler’in hakimiyetinde iken Çandarlı’yı da kontrol altına almişlardır. Bu limanı da ticaret amacı ile kullanmışlardır. Çünkü bu liman oldukça güvenli bir liman olma özelliğini taşımaktaydı. Dikili civarında Nebiler Şelalesi, Atatürk Botanik Bahçesi, Nebiler Ilıcası, Çamur Ilıcası, Bademli Deniz Ilıcası, Kaynarca, Kocaoba Ilıcası ziyaret edilebilir.

Foça

Foça İzmir ’e 70 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kenti kuranlar için çeşitli rivayetler söz konusudur.

Kimilerine göre Phokisliler tarafından, kimilerine göre ise Teos ve Erthrai’den gelenler tarafından kurulduğuna dair görüşlerdir. Foça adinin nereden geldiğine dair de kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bölgede yasayan Akdeniz Fokundan ötürü Foça adini aldığı veya kenti kurduğu düşünülen Phokisliler’den bu adin geldiği düşünülmektedir. Eski adi ile Phokaia, Ion yerleşimlerinin en önemlilerindendir. Felsefe, mimarlık ve heykel traşlıkta önemli kisiler Phokaia antik kentinden çıkmıştır. Son yapılan kazılar ışığında kent tarihinin Tunç Çağı’na kadar gittiği görülmektedir. Homeros Destani’na konu olmuş meşhur Siren Kayalıkları, Foça’da yer almaktadır.

Foça’da ki tarihi yerler ise şu şekildedir: Athena Tapınağı, Kybele Açık hava Tapınağı, Tiyatro, Heredot Duvarı, Dış Kale, Tas Ev, Mozaikler, Şeytan Hamamı, Sur ve Beş Kapılar, Yel Değirmenleri, Fatih Camii, Kayalar Camii, Osmanlı Mezarlığı. Athena Tapınağında kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Karataş efsanesi vardır. Bu efsaneye göre, her kim ki Foça’ya gelip, bu karataşa basarsa Foça’ya basireti bağlanır, dönüp dolaşıp Foça’ya gelme arzusu doğarmış. Ancak bu karataşın nerede olduğunu bilen yok. Foça hakkında daha detaylı bilgi için Foça Gezilecek Yerler sayfamıza da göz atabilirsiniz…

Karaburun

Karaburun adinin nereden geldiği ile ilgili kesin bir görüş yoktur. Çok eski zamanlarda yarımadaya “Capo Calaberno” denirmiş ve bu zamanla değişerek Kale Burnu olarak günümüze geçmiş olabileceğinin düşünenler vardır. Ya da yarım adaya deniz yolu ile ulaşım sağlandığında ilk varışta “Kömür Burnu” diye adlandırılan bölgenin görülmesi sebebi ile Karaburun olarak çevrildiği seklindedir. Karaburun’un tarihi Prehistorik döneme dayanmaktadır. Asil yerleşim işlemi ise M.Ö. 12-11. yüzyıllarda Aiolya ve Ionia bölgelerinin kurulması ile belirginleşmiştir. İldiri (Erythrai) toprakları içerisinde Mordoğan (Mimas) yer almaktaydı. Erythrai dönemin en zengin ve en önemli kentlerinden birisidir. 17 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır. Mordoğan Karaburun’a 20 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Mordoğan da Karaburun kadar güzel bir sahil beldesidir. Özellikle Karaburun’un denizi akvaryum gibidir. Birçok dalış noktası bulunmaktadır. Deniz suyu biraz serindir. Hurma zeytini, nergis, enginar, kekik, adaçayı, birbirinden şifalı otları Karaburun’da bulmak oldukça kolaydır. Kuyucak, Akvaryum, Kumbükü, Dolungaz denize girmek için kullanılan sahil ve plajlardır.

Seferihisar

Seferihisar adinin Romalı General olan Tysaferin’den geldiği ve Anadolu’nun Türkleşmesi sırasında hisar kelimesinin eklenmesi ile Tysaferinhisar olarak kaldığı, zaman içerisinde bu ismin Seferihisar’a dönüşmesidir. En eski yerleşim yeri Teos’tur. M.Ö. 7-5 yüzyıllar içerisinde Lidyalilar, İranlılar, Atinalılar ve Ispartalılar hüküm sürmüştür. 14-15-16 yüzyıllarda Hereke’deki medresesi ile bir ilim ve kültür ocağı olmuştur. 11 Eylül 1922 düşman işgalinden kurtarılmıştır. Seferihisar’da çok sayıda cami, hamam, tümülüs bulunmaktadır. Ziyaret esnasında Teos Antik Kenti, Lebedos Antik Kenti, Karaköse Harabereleri ve Myonnesos Adası görülebilir. Seferihisar ayni zamanda Türkiye’nin ilk Sakin Şehir (Citta Slow) ünvanlı yeri olma özelliğini taşımaktadır. Sığacık ise son yapılan düzenlemeler ile birlikte oldukça popüler bir yer haline gelmiştir. Sığacık kale içinin evlerinin tek renk boyanması, pencere önlerine sardunya konması ile oldukça ilgi çekici bir yer olmuştur.

Selçuk

Tarih kokan bir şehirdir. Antik kentin kurulusu M.Ö. 6000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Efes, doğu ile bati arasındaki önemli bir kapı olmuştur. Efes bir Liman Kenti olma özelliğini taşımaktadır. Roma devrinde Asia eyaletinin başkenti Efes’tir. Hristiyanların hac yeri olarak kabul ettiği Meryem Ana Evi burada yer almaktadır. Efes antik kenti, dünyanın en büyük açık hava müzesidir. Artemis Tapınağı ise dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Yedi Uyuyanlar Mağarası, Selçuk Kalesi, Su Kemerleri,Çamlık Lokomotif Müzesi, Osmanlı döneminde yapılan Türk sanat eserleri, Keçi Kalesi, Belevi Mozolesi, Selçuk Efes Müzesi, Maket Köy, Şirince Köyü ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Şirince Köyü’ne özgü yapılan meyve şarapları da bölgeye gelen turisti kendine çekmektedir. Pamucak sahili su sporları için oldukça uygundur.

Urla

Tarihi antik çağlara dayanan Urla, kent devletlerinden sonra sırası ile Pers – İskender, Roma ve Bizans imparatorluklarının egemenliğine girmiştir. 12 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Urla adinin nereden geldiğine ilişkin kesin bir görüş yoktur. Latince ve Rumca bataklık – sazlık anlamına gelen “Vurla” kelimesinden geldiğine inanan olduğu gibi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde kentin Kidafe Kralının kızı olan Ulice tarafından kurulduğu ve o nedenle kente “Urli” adi verildiği, zamanla bu kelime dilimize Urla olarak geçtiğine inanan bir kesim de vardır. Urla iskelesi, Çesmealtı, Balıklıova, Yücesahil, Kadıovacık, Uzunkuyu, Zeytineli ve Yağcılar Köyleri turizm açısından önemli noktalardır. Klazomenai Antik Kenti İskele Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. 12 İon kenti arasındadır. Uluslararası Urla Enginar Festivali ile adini iyice duyurmuştur.

Bu yazımızda sizlere İzmir Gezilecek Yerleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık… Dilerseniz Foça Otelleri sayfamızı inceleyerek İzmir‘in incisi Foça da huzurlu bir tatil yapabilirsiniz…

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here