İzmir

0
318

Ege Denizinde yer alan Ege’nin incisi, Ege’nin başkenti , Türkiye’nin en mutlu şehirlerinden biri olan İzmir’den bahsediyoruz. Nüfus bakımından Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. Bir liman kentidir. Simidin gevrek, domatesin domat, çekirdeğin çiğdem, mısırın darı olarak bilindiği bir şehirdir. Boyozu ile nam salmıştır. Midye ise olmazsa olmazlarıdır.

Denizi oldukça bereketlidir. Otların bin bir çeşidini, zeytinyağlı yemeklerin her türlüsünü bulabileceğiniz tek yerdir İzmir. Kuş olarak bildiğiniz kumru ise İzmir’de bir tost çeşitidir. Havası, suyu, toprağı bir başka güzeldir. İzmirliler sinirlendiğinde asfalyalar attı der; asfalya ise sigorta anlamına gelmektedir. Neredeyse daima imbat eser.

Tertemiz, nefes alan bir havaya sahiptir. Görülmesi gereken birçok tarihi yapısı ve doğal güzelliği vardır. Her geleni kendine hayran bırakacak kadar bir güzelliği dillere destandır. Heredot İzmir’den bahsederken “Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimde kurmuşlardır.” diye söylemde bulunur. Aristo’nun İskender’i “Görmezsen eksik kalırsın.” dediği şehirdir İzmir. Victor Hugo ise hiç görmediği İzmir’den bahsederken İzmir için “İzmir bir prensestir.” der. Kısacası İzmir güzelliğin, bereketin ve bolluğun kentidir.

İzmir Tarihi

İzmir hem çağdaş bir kent hem de işlek bir ticaret merkezidir. Farklı kültür, inançların ve yaşam tarzlarının bir arada olduğu yerdir. Hoşgörünün şehridir. Persler, Antik Yunanlılar, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar İzmir topraklarında yaşayan uygarlıklardan birkaçıdır. Roma ve Bizans dönemleri akılda çok kalıcı dönemler olmamıştır. Osmanlı egemenliği ile İzmir’de yeniden bir canlanma başlar. Özellikle 17. yy’da kent oldukça hareketlenmiştir. İlginin çeşitli sebeplerden ötürü İzmir’e kayması ile liman önemi de ortaya çıkmıştır. Ticaret yapmak için İzmir’e gelenler içerisinde Levantenler, Ortodoks Rumlar, Yahudiler, Ermeniler, Müslüman Türkler yer almaktaydı. Bunun sonucunda hoşgörü çerçevesinde bir kent kültürü oluşturulmuştur. Bu farklı etnik kökenler, farklı dinler ve farklı kültürler ticareti hem birleştirmiş hem de zenginleştirmiştir. Batının en doğusu, doğunun en batısı olarak bilinir.

İzmir’in en eski adı ise Smyrna olarak bilinmektedir. Smyrna ise Amazon kraliçesinin adıdır. Kent tarihinin son yapılan kazı çalışmaları sonucunda M.Ö. 8500 yılına kadar uzandığı belirlenmiştir. İzmir’in Bornova’da yer alan Yeşilova’da kurulduğu düşünülmektedir. Kentin ikinci yerleşimi ise Tepekule olarak bilinmektedir. Dönemler boyunca İzmir, çeşitli istilalara uğramıştır. İzmir’in üçüncü kuruluşu ise İskender tarafından olmuştur. Araştırmalar ışığında, Kadifekale (tarihte Pagos olarak bilinir) Dağı eteklerinde İskender uyuyakalır ve rüyasında iki su perisi belirir onlar İskender’e kenti burada kurmasını söylemişlerdir. O da kenti, bu söylenenlere istinaden, Kadifekale sırtlarında kurmuştur.

İzmir Tarihi Yerler

İzmir’de Tepekule, Efes, Bergama (Pergamon), Sığacık (Teos), Aliağa (Kyme), Tire (Thyrea), Foça (Phokaia), Çeşme (Erythrai), Urla (Klazomenai), Torbalı (Metropolis) gibi yerleşim yerleri çeşitli uygarlıkların yaşamlarını sürdürdüğü yerlerdir. Günümüzde bu kentler turizme kazandırılmıştır. Bergama ve Efes UNESCO Dünya Mirası Listesine eşsiz güzellikteki arkeolojik mirası ile adını yazdırmayı başarmıştır. Daha ayrıntılı bilgi için İzmir Tarihi Yerler sayfamıza bakabilirsiniz…

İzmir her daim sanata, spora, kültüre önem veren bir kent olmuştur. Türk kadını tiyatro sahnesine ilk olarak İzmir’de çıkmıştır. Ülkemizde ilk kez futbol İzmir’de oynanmış ve ilk iktisat kongresi İzmir’de yapılmıştır. Cumhuriyet’in ilk Uluslararası Fuarı da yine ilklerin şehri İzmir’de açılmıştır.

Fuarlar, etkinlikler, tarih, turizm ve liman geçmişi ile İzmir oldukça önemli bir kent haline gelmiştir.

Bu makalemizde sizlere İzmir hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İzmir’in incisi Foça ve Foça Otelleri sayfalarımızı inceleyerek konaklama imkanları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz…

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here