Kozbeyli Köyü

0
11

Kozbeyli Köyü, İzmir ilinin Foça ilçesine bağlı çam ormanları içerisinde kurulmuş bir köydür. Kurucusu olduğu bilinen Kuzu Beyi tarafından adı Kozbeyli olmuştur. Yaklaşık 600 veya 700 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Korsan saldırılarından korunmak amacı ile bu köyün kurulduğu bilinmektedir. Son yıllarda mutlaka görülmesi gerek köyler içerisine adını yazdırmıştır. Tertemiz havası, eski evleri, daracık sokakları, yöresel lezzetleri ve samimi köy halkı ile göze çarpmaktadır. Köy içerisinde şu anda konaklama yapabileceğiniz, ev yapımı ürünlerini deneyimleyebileceğiniz ve bir şeyler içmek istediğiniz mekanlar mevcuttur.

Kozbeyli Tarihi

Kozbeyli Köyü ilk olarak 14. yüzyıl zamanında Yolmuç olarak bilinen alanda kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu dönemde de Saruhanoğulları Beyliği dönemine denk gelmektedir. Bu yerleşim alanı bölgesi şu an ki Kozbeyli Köyü’ne 3 km mesafededir. Zamanla köy, şimdiki yerine taşınmıştır. Yolmuç dolaylarında ise ev, yağhane, hamam yıkıntıları ve Osmanlı Dönemine ait mezar taşları göze çarpmaktadır. Köy özellikle Cenevizliler döneminde ekonomik değeriyle ön plana çıkmıştır.

Köyün değerlerinden biri olan taş evlerin Rumlar tarafından yapıldığı bilinmektedir. O dönemlerde özellikle adalardan Midilli’den, Samos’tan ve Limni’den çalışmak için geliyorlar ve Rum nüfusu artmaya başlıyor. Hem Müslümanlar hem de Rumlar birlikte barış içinde huzurla yaşıyorlar. 1909 yılında köy içerisinde bir Rum mahallesi bir de Türk mahallesi bulunurmuş. Türkler aşağı ve yukarı olmak üzere iki bölümdeydiler. Kuzubey’in kule evi ve hemen yanındaki cami Yukarı mahalle içinde yer almaktaydı. Caminin altı ve batı kısmında yer alan evler ise aşağı mahhale olarak geçmekteydi. Rumların evleri ise köyün arkasındaki tepenin üstünde yer alan Kocakayalar diye bilinen yerin altındaydı. Çapkınoğlu Meyhanesi de bu kısımda yer almaktadır.Ünlü Foça Karası şarabı Çapkınoğlu Meyhanesi’nde misafirlerine sunulmaktaydı. Ve bu meyhane herkese açık değildi. Türklerin girmesi biraz daha zordu, ya para ya da güçleri doğrultusunda Türkler içeri girebiliyordu. Ancak içeriye ister Türk olsun isterse Rum olsun, ne kadar içerlerse içsinler mekandan adabıyla çıkmaları gerekmekteydi. Bir kere ortamı bozan biri oluyorsa, o kişi bir daha içeri alınmıyordu.

Kozbeyli Rehberi

Köyün içerisine girdiğinizde meydana doğru çıktığınızda çam ağacı ile birlikta olan cami hemen göze çarpar. Bu caminin yapım yılı olarak kitabede 1611 yılında inşasına başlandığı yazmaktadır. 1891 yılında da tamir kitabesi vardır. Cami, Geç Dönem Osmanlı mimarisinin genel özelliklerini taşımaktadır. Caminin kuzeyinde ahşap örtülü bir cemaat yeri bulunur. Caminin güney cephesi hariç diğer cephelerinde dikdörtgen kesitli sade pencereler mevcuttur. Güney cephenin üst kısmında dairesel şekilli vitraylı pencereler vardır. Tavan yüzeyinde panolar yer alıp, bu panolar üzerinde ise bitkisel karakterli süslemeler göze çarpmaktadır. Dış cephede saçak altında duvarın üst kesimine doğru güneş saati bulunur.

Kozbeyli Köyü dibek kahvesi ile oldukça meşhurdur. Dibek, kahvenin öğtülme biçimidir. Türk kahvesine göre biraz daha yoğun kıvamlı ve kokuludur. Yapma şekli ise dibek taşının içerisine bir miktar kahve çekirdeği koyulur, ağır bir sopa ile toz hale gelene kadar dövülür, sonrasında elekten geçirilerek kahve olmak üzere cezveye konulur. Kahve tüketmeyi seviyorsanız, bu dibek kahvesini bir kere içtiğinizde,bundan sonra Kozbeyli Köyü’ne gelme sebebiniz dibek kahvesi olacaktır.

Köy öyle huzurludur ve öyle temiz bir havaya sahiptir ki köye geldiğinizde köyden kalkıp gitmek istemezsiniz. Daracık arnavut kaldırımlı sokaklarında köyü dolaşmak, o mis gibi çam kokusunu içinize çekmek sizi dinginleştirir.

Yürüyüş yapmayı seviyorsanız Kozbeyli Köyü’nde yer alan Fula Dağı tam da size göre. Şaphane doğru olan bu güzergah 8 km uzunluğundadır. Özellikle bahar aylarında tabiatın rengarenk şölenine tanıklık edersiniz. Dağ karanfillerinden, aslan dişlerine, sarı kantaronlardan, çeşit çeşit dikenlere ve daha nicesi yürüdükçe karşınıza çıkar.

Güzel doğası ile, temiz havasıyla, tarihi geçmişi ile, arnavut kaldırımlarıyla ve lezzetli yemekleriyle dinlenmek ve bir tutam huzur almak için Kozbeyli Köyü listenize eklenmelidir.

Bu yazımızda sizlere Kozbeyli Köyü hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eski Foça hakkında da bilgi edinmek isterseniz Foça başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz…

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

DEĞERLENDİRME
Foça Otel 1887
Önceki İçerikYeni Foça
Sonraki İçerikFoça Tekne Turu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here