Foça Siren Kayalıkları

0
11

Siren kelime olarak Yunan mitolojisinde kayalık ve boş alanlarda yaşadığı zannedilen deniz yaratıkları anlamındadır. Sirenler ve siren kayalıkları ise bizim karşımıza ilk defa efsaneye konu olmuş olan Homeros’un destanı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu destanın adı ise Odysseia’dır. Sirenler geniş kanatlara sahip olan, kuş vücudu görünümünde olan, çok güzel kadın başlı yaratıklar olarak tasvir edilmektedir. Yüzleri ve sesleri oldukça güzeldir. Daima güzel sesleri ile şarkılar mırıldanırlar. Bu güzel görünüm ve sesleri ile de oradan geçen denizcileri her seferinde kendilerine büyülerler. Dolayısı ile bu sese kapılan denizciler teknelerini bu kayalıklara doğru istemsizce sürerler ve tekneleri kayalıklara çarparak sirenlere yem olmaktadırlar.

 Foça Siren Kayalıkları Efsanesi

Gelelim Odysseia efsanesine. Bu efsanede Kral Odyseus’un Truva Savaşı’ndan geri dönüşü anlatılmaktadır. Savaş bitmiş bitmesine; ancak Odyseus 10 yıl kadar bir adada tutuklu kalmış ve ülkesine dönememiştir. Sonunda Tanrılar Kral Odyseus’un dönüşüne izin verir, on iki gemisi ve yoldaşları ile yola çıkar. Denizlerde zorlu mücadeleler vermişler ve bu yaklaşık 3 yıl kadar sürmüştür. Efsaneye göre tekneleri Phokaia antik kentinde bulanan sirenlerin olduğu yere yaklaşmış. Odyseus büyücü olan Kirke’nin dediklerini anımsamış, ağzına sünger koymuş, kendini geminin direğine halatlarla sıkıca bağlatmış ve tayfalarının kulağını da bal mumu ile kapatmıştır. Böylelikle sirenlerin büyüleyici seslerini duymayacak ve oradan rahatlıkla geçeceklermiş. Tabi ki Kral Odyseus oradan geçerken sirenlerin o şehvetli seslerini duyar, orada ömrünün sonuna kadar kalmak ister; ancak ağzı kapalı olduğu ve tayfalarının kulakları da bal mumu ile kapalı olduğundan herhangi bir emir verememiş. Ve Odyseus’un gemisi dalgaların içinden geçerek İthaka’ya ulaşmıştır. Sonunda Kral Odyseus, yıllardır bekleyen karısı Penelope’ye kavuşur.

Siren Kayalıkları Nerededir?

Orak Adası mevkinde bulunan Siren kayalıkları, asırlar boyunca aşınmış ve tamamen farklı ve insanları etkileyici bir volkanik yapıya sahip olan kayalıklardır. Dantel dantel işlenmiş olan bu kayalıklar günümüzde Akdeniz Fokunun yaşam alanlarını oluşturmaktadır. Dolayısı ile bu alan nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarından ötürü Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmiştir. Foklar nadir ve zor üreme gösterdiklerinden ötürü Siren Kayalıkları içerisindeki bu mağaralara giriş izni yoktur. Bu bölgede yine tekne ile gezmek, dalış yapmak, balık avlamak ve Orak Adası’nda kamp kurmak fokları rahatsız edeceğinden yasaklanmıştır.

Siren kayalıklarına limandan kalkan tekneler ile gidebilirsiniz. Yaz aylarında günlük tekne turları düzenlenmektedir. Bu teknelerin hepsi Siren Kayalıklarından geçmektedir. Ancak tekne turları uzun sürüyor derseniz; yine deniz kenarındaki küçük tekne sahipleri ile konuşarak Siren Kayalıklarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere Foça Siren Kayalıkları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Siren Kayalıklarını gezebilmek için Foça Tekne Turu sayfamıza göz atıp detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz…

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here