Tarihten Günümüze Foça Sembolleri

0
72

Gal Horozu

Foça ’nın simgesi günümüzde foklar olsa da geçmiş tarihte Gal horozu da Foça ’nın simgelerinden biridir. Birliğin, dirliğin, erken uyanışın sembolü olarak bilinmektedir. Foça’nın tarihte bilinen ismi Phokaia’dır. Phokaialılar döneminde horoz onlar için oldukça önemlidir. Horoz heykellerini tapınaklarına, meclislerine koyarlarmış. Denizcilikte oldukça başarılı olan Phokaialılar kendi yapmış oldukları teknelerin burunlarına bile horoz heykelini koyarlarmış. M.Ö.6. yüzyılın ilk yarısı Perslerin hakim sürdüğü bir dönemdir. Kimsenin tahmin etmediği bir şekilde her yere yayılmışlardır. Phokaia kenti ise çok öncesinde 18-20 metrelik surlarla çevrilmişti, peki tabii ki bu durum Persleri durduracak kadar güçlü değildi. Sonunda beklenen oldu ve Pers orduları Phokaia’yı kuşattılar. Denizcilik konusunda başarılı olmalarının yanı sıra zeki de olan Phokaialılar, Pers kralından bir gece müddet isterler, Pers Kralı olan Harpagos ise bunu kabul eder.

Phokaialılar ise köle olmaktansa yurtsuz kalmayı tercih ettikleri için kentin altındaki tünellerden değerli eşyalarını yanlarına alıp denizden Fransa sahillerinden Marsilya’ya ulaşırlar. Bu sırada ertesi gün şehre gelen Harpagos, şehirde bir köpekten başka canlı kalmadığını görür. Bu yolculuk esnasında da 50 kürekli 500 yolcu kapasiteli gemilerinin her birinin önünde horoz sembolü bulunmaktaydı. Bugünkü Marsilya kenti de Phokaia kentinden gelen Phokaialılar tarafından kurulmuştur. Marsilya limanında, kentin Phokaialılar tarafından kurulduğuna dair bir tabela bulunur. Horoz sembolü böylelikle Foça’dan Fransa’ya gider; Foçalılar horozla birlikte alfabeyi ve zeytinciliği götürmüşler, Akdeniz’in birçok kıyısına zeytinciliği yaymışlardır. Fransızlar Gal horozu sembolünü 1789 yılındaki Fransız İhtilali’nden beri kullanırlar. İhtilal sırasında Marsilya kentinde yaşamakta olanlar ellerinde üzerinde horoz resmi bulunan bayraklar taşımışlardır. İhtilalciler ise bu horoz resmini çok beğenir ve bunun üzerine horozu sembol olarak seçerler.

Biz Neden Horozu Sembol Olarak Kullandık ?

Gal horozu Yeni Foça kazıları esnasında bir duvarın içerisinde rölyef olarak bulunuyor ve sonrasında bir müzeye bağışlanıyor; ancak 1922 yılında çıkan İzmir Büyük Yangını’nda maalesef ortadan kayboluyor. Günümüzde Foça’nın adının foklardan geldiği düşünüldüğü için, halk arasında Foça’nın sembolü hep fok olarak bilinmektedir. Ve Foça’ya geldiğinizde fok sembolü hemen hemen her yerde karşınıza çıkmaktadır. Gal horozu ise bir şekilde unutuluyor. Biz de Foça Otel 1887 olarak unutulmakta olan; diriliş, uyanış, güç ve yayılma anlamına gelen gal horozunu tekrardan kullanmaya başladık. Horoz bulunduğu yere şans getirirmiş, umarız bize de şans getirir.

Griffon

Griffon sembolü neredeyse birçok devlette ve antik kentlerde karşımıza çıkmaktadır. Birçok farklı hayvanın farklı organlarının birleşimini andırıan bu efsanevi yaratıklar, görüntüsüyle biraz insanı ürpertir. Grifonu tasvir etmek gerekirse, kartal başlı, arslan gövdeli ve kanatlara sahiptir. Kulakları at kulağına benzer ve üst çenesi de kartal çenesi şeklindedir. Alt çenesi ise zaman zaman arslan, zaman zaman ise kartal çenesi şeklindedir. Griffonun kent ve kentte yer alan önemli tapınak ve binaları koruduğu düşünülürmüş. Griffon foktan daha çok kullanılan bir tasvir olmuştur. Roma dönemine kadar Phokaia sikkelerinin üzerinde griffon görülmektedir. Bu sikkelerin ise elektrondan yapıldığı bilinmektedir. Geçen zaman içinde sikkeler gümüş ve bakırdan darp edilmiştir.

Fok

İzmir Tarihi Yerler içerisinde yer alan Foça bölgesi fokların yaşam alanını oluşturmaktadır. Foça, Akdeniz fokundan ötürü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Su altı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) 1993 yılından beri Foça bölgesinde Akdeniz fokunun korunması ile ilgili önemli başarılara imza atmasından ötürü, Henry Ford Ödülü’ne layık görülmüştür.Bu nedenledir ki foklar Foça için oldukça önemli bir yer tutar. Ancak günümüzde günübirlik gezi teknelerinin fokların yaşadığı mağaraların önüne kadar gitmesi, mağaraların bulunduğu noktada balık avlanması veya dalış yapılmasından ötürü foklar oldukça rahatsız olmaktadır. Bunun için gerekli önlemlerin en kısa sürede alınması gerekmektedir. Phokaia antik döneminde M.Ö. 700’den itibaren darp edilen madeni paraların üzerinde fok motifi oldukça sık karşımıza çıkar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise 1996 yılında bu sevimli hayvan için hatıra parası bastırmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here