Yeni Foça

0
9

İzmir ’in kuzeyinde İzmir’e 65 km mesafede yer alan bu güzel kasaba Cenevizliler tarafından kurulmuştur. Yaklaşık olarak 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yeni Foça önceleri bir liman kentidir. Zamanında fok avcılığı ile geçinilen bu kasabaya Niyez Fokez denmiştir. Yani niyez yeni anlamına gelmektedir. İlk kurulduğundan beri Yeni Foça olarak adını gururla taşımaktadır.

Yeni Foça Tarihi

Bizans İmparatoru olan Michael Paleologue Cenvizli aileye Foça’yı evlilik hediyesi olarak vermiştir. Tarih 1275’i gösterirken Cenevizli tüccar olan Zaccaria ailesi Yeni Foça’ya gelerek, şap yataklarını işletmeye sokar ve vergilerini de Saruhan Beyliği’ne öder. Şap o kadar bolmuş ki; tüm Fransız, İspanyol, İtalyan, Suriye, Mısır ve Arap gemileri Yeni Foça’ya gelip şap ticareti yaparlarmış. Şap özellikle boya için aranan bir madde imiş. Yeni Foça’nın şapı Calavria pamuğunda da kullanılırmış. Böylelikle o günden sonra konum olarak önem kazanmaya başlamıştır. 1455 yılında da Fatih Sultan Mehmet zamanında, Yeni Foça’yı Foça’ya bağlamışlardır. 1908 ile 1899 arası Yeni Foça’daki yerleşim ve gelir kaynaklarını incelediğimizde, salnamelere göre Yeni Foça’da 1151 hane, 177 dükkan, 2 hamam, 1 otel, 1 hükümet konağı, 1 cami, 8 kilise ve 2 mektep bulunduğu göze çarpmaktadır. 1922 yılında Yeni Foçalı olan ailelerin bir kısmı Selanik’in Halkidiki bölgesine gider ve orada da Yeni Foça olarak kent kurarlar. Yaklaşık 130 kadar aile yaşamını orada sürdürmektedir.

Yeni Foça Gezilecek ve Görülmesi Gereken Yerleri

Küçük bir çarşıya sahip olan Yeni Foça balıkçılarıyla, taş evleriyle, boydan boya uzanan sahili ile İzmir’in az keşfedilmiş tatil beldelerindendir. Sessiz, sakin, karmaşadan uzak, huzur dolu bir yerdir. Son yapılan restorasyon ile birlikte hem yaya yolu hem bisiklet yolu kullanıma açılmıştır. Böylelikle Çandarlı ve İzmir Körfezi arasında kalan Ege Denizi’nin iyot kokusunu gezerken içinize çekebilirsiniz. Sahil şeridinde yer alan oturma banklarına oturabilirsiniz. Çarşının hemen girişinde gözünüze bir cami çarpar. Yeni Cami olarak bilinir. Bu cami her ne kadar Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiş olsa da 1957 yılında yenilenmiştir. Eski taş yapıların birçoğu yenilenerek hala korunmaya devam etmektedir. Dar sokaklarında, eski çarşısında dolaşmak, o tarih havasını koklamak insana keyif verecektir.

Yeni Foça, her mevsim ayrı güzeldir. Sadece kış ayları biraz sakin geçer. Kışın bitimi ile bahar coşkuyla karşılanır. Hayatı yerinde yaşamak, o sokakların-şehrin enerjisini hissetmek ve kısa bir zaman için ,doğayı kucaklamak için Yeni Foça insana huzur vaat eder.

Sörfe ilginiz varsa, Yeni Foça’da bir tane Windsurf okulu bulunmakta, buradan eğitim alıp sörf yapabilirsiniz. Sadece yaz aylarında bu okul hizmet vermektedir. Halk plajı biri burun ucunda diğeri de tam şehir merkezinde yer alır. Eğer biraz daha beach club gibi bir yer düşünürseniz, Eski Foça- Yeni Foça yolu arasında kalan plajlara göz atabilirsiniz.

Yeni Foça’da Ne Yenir ?

Yemek konusuna gelirsek, Ege’ye gelmişken o mis gibi taptaze balıklarından yemeden dönmek olmaz. Sahilde yer alan balık restoranlarından herhangi birine girerek balık sipariş edebilirsiniz.

Peki Yeni Foça’ya Nasıl Ulaşım Sağlayacağız?

Ulaşım oldukça rahattır. Özel aracınız var ise İzmir ‘den geliyorsanız İzmir Aliağa yolunu takip ederek Yeni Foça yol ayrımından Yeni Foça ’ya gelebilirsiniz. Eğer otobüs ile gelecekseniz direk İzmir otogarından Yeni Foça dolmuşlarına binerek, yaklaşık 1.30-2 saat süren yolculuğun sonunda Yeni Foça’ya gelmiş olursunuz. Diğer alternatif ise İzmir şehir içinden gelecekler Aliağa yönüne giden İZBAN’ı kullanarak, Biçerova İstasyonu’nda inip Yeni Foça Eshotlarına binerek Yeni Foça’ya ulaşabilirler.

Bu Makalemizde sizlere Yeni Foça hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Foça hakkında da detaylı bilgi edinmek isterseniz Eski Foça sayfamıza göz atabilirsiniz…

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle 🙂

Foça’ da ki Büyük Eviniz

Foça Otel 1887

DEĞERLENDİRME
Foça Otel 1887
Önceki İçerikFoça Kahvaltı Mekanları
Sonraki İçerikKozbeyli Köyü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here